Το Φεβρουάριο και για τέσσερις ημέρες (6-9 Φεβρουαρίου 2018), 44 μαθητές του σχολείου και 4 συνοδοί καθηγητές πραγματοποίησαν εκπαιδευτικό ταξίδι στην Ελβετία. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού επισκεφθήκαμε:

• Το Ελβετικό Κέντρο Επιστήμης Τεχνόραμα / Technorama Swiss Science Center στο Winterthur κοντά στη Ζυρίχη, όπου περιηγηθήκαμε σε διαδραστικά εκθέματα και πειράματα   φυσικής, χημείας, βιολογίας και παρακολουθήσαμε την πειραματική παράσταση " Η φυσική ιστορία ενός φλας".
  • Το  CERN / το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Σωματιδιακής Φυσικής, το μεγαλύτερο στον κόσμο ερευνητικό κέντρο του είδους του, που βρίσκεται στα Γαλλοελβετικά σύνορα, λίγο έξω από τη Γενεύη.  Έργο του CERN είναι η επιστήμη, η διερεύνηση των πλέον θεμελιωδών ερωτημάτων για τη Φύση: Τι είναι η ύλη; Από πού προέρχεται; Πως συγκρατείται για να σχηματίσει άστρα, πλανήτες και ανθρώπινα όντα; αλλά και τα μυστικά του Big Bang ... πώς ήταν η ύλη στα πρώτα λεπτά της ύπαρξης του Σύμπαντος, η ύπαρξη της αντιύλης, η ανάπτυξη νέων τεχνολογιών για επιταχυντές και ανιχνευτές, η πληροφορική - το Web και το GRID, η ιατρική διάγνωση και θεραπεία, η εκπαίδευση και κατάρτιση επιστημόνων και μηχανικών του αύριο. Η επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του κράτησε μισή μέρα και περιελάμβανε ενημέρωση από Έλληνες επιστήμονες που εργάζονται εκεί όπως ο ηλεκτρονικός κ. Δημήτρης Δαμιανόγλου ( από τους πιο παλιούς στο CERN με συμμετοχή και στην κατασκευή του ανιχνευτή ATLAS από το ΑΠΘ) και η πυρηνική φυσικός στοιχειωδών σωματιδίων κ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου (με παρουσία εκεί από το 1981 και συμμετοχή από το 2000 στο πείραμα βαρέων ιόντων ALICE) , ξενάγηση στο κτίριο με τους μαγνήτες και στο κέντρο ελέγχου του πειράματος ATLAS , περιήγηση στη σφαίρα της Επιστήμης και της καινοτομίας και στην έκθεση "Το Σύμπαν των σωματιδίων", αγορά αναμνηστικών από το πωλητήριο  και μεσημεριανό φαγητό στο διεθνές εστιατόριο του CERN.
  •
  • Τους καταρράκτες του Ρήνου, τη μεσαιωνική πόλη Annecy στη Γαλλία, τη Λωζάννη και το Μοντρέ, την πρωτεύουσα της Ελβετίας Βέρνη, το Ιντερλάκεν.
  • Το σπίτι του Αϊνστάιν στη Βέρνη. Στην οδό Kramgasse 49 στο κέντρο της παλιάς πόλης, σ' ένα δυάρι στον 2ο όροφο έζησε ο Albert Einstein από το 1903 μέχρι το 1905. Καθημερινά ανεβοκατέβαινε μια απότομη ξύλινη σκάλα και καθώς δεν υπήρχε γραφείο, ο Einstein δούλευε στο τραπέζι του σαλονιού.Εκεί ήταν που έγραψε την ειδική θεωρία της σχετικότητας το 1905.

Αυτό είναι ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.

Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα, με επισκέψεις στο Μουσείο της Ακρόπολης και τον ιερό βράχο της Ακρόπολης.