Το Φεβρουάριο και για τέσσερις ημέρες (6-9 Φεβρουαρίου 2018), 44 μαθητές του σχολείου και 4 συνοδοί καθηγητές πραγματοποίησαν εκπαιδευτικό ταξίδι στην Ελβετία. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού επισκεφθήκαμε:

• Το Ελβετικό Κέντρο Επιστήμης Τεχνόραμα / Technorama Swiss Science Center στο Winterthur κοντά στη Ζυρίχη, όπου περιηγηθήκαμε σε διαδραστικά εκθέματα και πειράματα   φυσικής, χημείας, βιολογίας και παρακολουθήσαμε την πειραματική παράσταση " Η φυσική ιστορία ενός φλας".
  • Το  CERN / το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Σωματιδιακής Φυσικής, το μεγαλύτερο στον κόσμο ερευνητικό κέντρο του είδους του, που βρίσκεται στα Γαλλοελβετικά σύνορα, λίγο έξω από τη Γενεύη.  Έργο του CERN είναι η επιστήμη, η διερεύνηση των πλέον θεμελιωδών ερωτημάτων για τη Φύση: Τι είναι η ύλη; Από πού προέρχεται; Πως συγκρατείται για να σχηματίσει άστρα, πλανήτες και ανθρώπινα όντα; αλλά και τα μυστικά του Big Bang ... πώς ήταν η ύλη στα πρώτα λεπτά της ύπαρξης του Σύμπαντος, η ύπαρξη της αντιύλης, η ανάπτυξη νέων τεχνολογιών για επιταχυντές και ανιχνευτές, η πληροφορική - το Web και το GRID, η ιατρική διάγνωση και θεραπεία, η εκπαίδευση και κατάρτιση επιστημόνων και μηχανικών του αύριο. Η επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του κράτησε μισή μέρα και περιελάμβανε ενημέρωση από Έλληνες επιστήμονες που εργάζονται εκεί όπως ο ηλεκτρονικός κ. Δημήτρης Δαμιανόγλου ( από τους πιο παλιούς στο CERN με συμμετοχή και στην κατασκευή του ανιχνευτή ATLAS από το ΑΠΘ) και η πυρηνική φυσικός στοιχειωδών σωματιδίων κ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου (με παρουσία εκεί από το 1981 και συμμετοχή από το 2000 στο πείραμα βαρέων ιόντων ALICE) , ξενάγηση στο κτίριο με τους μαγνήτες και στο κέντρο ελέγχου του πειράματος ATLAS , περιήγηση στη σφαίρα της Επιστήμης και της καινοτομίας και στην έκθεση "Το Σύμπαν των σωματιδίων", αγορά αναμνηστικών από το πωλητήριο  και μεσημεριανό φαγητό στο διεθνές εστιατόριο του CERN.
  •
  • Τους καταρράκτες του Ρήνου, τη μεσαιωνική πόλη Annecy στη Γαλλία, τη Λωζάννη και το Μοντρέ, την πρωτεύουσα της Ελβετίας Βέρνη, το Ιντερλάκεν.
  • Το σπίτι του Αϊνστάιν στη Βέρνη. Στην οδό Kramgasse 49 στο κέντρο της παλιάς πόλης, σ' ένα δυάρι στον 2ο όροφο έζησε ο Albert Einstein από το 1903 μέχρι το 1905. Καθημερινά ανεβοκατέβαινε μια απότομη ξύλινη σκάλα και καθώς δεν υπήρχε γραφείο, ο Einstein δούλευε στο τραπέζι του σαλονιού.Εκεί ήταν που έγραψε την ειδική θεωρία της σχετικότητας το 1905.