Ένα σημαντικό νέο για το 4ο ΓΕΛ Παλαιού Φαλήρου.

Η μαθήτρια Τουρλίδα Μάρθα του τμήματος Β΄3, με κωδικό 032200305, αναδείχθηκε τακτική έφηβος-βουλευτής και θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας στην ΚΓ΄ Σύνοδο του εκπαιδευτικού προγράμματος της Βουλής των Εφήβων.

Τα τελευταία είκοσι τρία χρόνια το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία διοργανώνει σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα « Βουλή των Εφήβων», του οποίου πρώτος Πρόεδρος υπήρξε ο συγγραφέας Αντώνης Σαμαράκης. Κύριος στόχος του Προγράμματος είναι η ανάδειξη της σημασίας της συμμετοχής, του διαλόγου και του προβληματισμού μεταξύ των μαθητών, αλλά και η ενίσχυση του νεανικού ενδιαφέροντος για τα κοινά.

Όπως κάθε χρόνο, οι 300 «έφηβοι βουλευτές» θα πάρουν μέρος στις τετραήμερες εργασίες της ΚΓ΄ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων στην Αθήνα στις αρχές Ιουλίου 2018.

Η υπεύθυνη Καθηγήτρια

ΛΑΣΚΑΡΙΔΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Φιλόλογος, MA

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της κλήρωσης για την ΚΓ' Σύνοδο 2017-18 της Βουλής των Εφήβων, θα τα βρείτε εδώ