Μνήμες και Αποτυπώματα

1940 - '44

Αυτός ήταν ο τίτλος της έκθεσης φωτογραφίας που διοργάνωσε το σχολείο μας στο Πολιτιστικό κέντρο "Φλοίσβος" στη Λεωφ. Ποσειδώνος στο Π. Φάληρο. Η έκθεση πραγματοποιήθηκε στις 17 και 18 Οκτωβρίου 2017 με την ευκαιρία του εορτασμού της απελευθέρωσης της Αθήνας από τη Γερμανική κατοχή στις 12 Οκτωβρίου 1944.

Η αφίσα της εκδήλωσης:

Η έκθεση περιελάμβανε φωτογραφίες / εικόνες από τις ενότητες:

• Έναρξη του ελληνοιταλικού πολέμου στις 28/10/1940, το έπος του '40 στα αλβανικά βουνά και αποτύπωση της εξάμηνης σύγκρουσης με τη βοήθεια της τέχνης σε πίνακες ζωγραφικής, αφίσες και γελοιογραφίες.
  • Η είσοδος των Γερμανών στην Αθήνα, καθημερινή ζωή στην πόλη, πείνα στην κατοχική Αθήνα το χειμώνα του '41-'42, Αντίσταση, αντίποινα, εικαστικές μαρτυρίες της κατοχής, Απελευθέρωση.
  • Αφιέρωμα στην Ήβη Αθανασιάδου, το κορίτσι από το Π. Φάληρο που σκοτώθηκε από έναν στρατιωτικό γιατρό, αξιωματικό του Γερμανικού στρατού, την ημέρα της απελευθέρωσης της πόλης και ενώ έγραφε με τους συμμαθητές της  συνθήματα χαράς στους τοίχους.

Την Τρίτη 17 Οκτωβρίου, οι μαθητές μας με δρώμενα μουσικής, απαγγελίας και τραγουδιών "ζωντάνεψαν" στους παρευρισκόμενους κάποιες από τις εικόνες της έκθεσης.

Στο στήσιμο των φωτογραφιών της έκθεσης και στα δρώμενα συμμετείχαν οι μαθητές:

Κωνσταντίνος Αναστασόπουλος, Κωνσταντίνα Καραγιαννάκη, Δέσποινα Κοτσώνη, Εράλια Κατσακιώρη, Κωσταντίνος Κωνσταντινίδης, Πωλίνα Μανωλοπούλου, Ιωάννα Μετάι, Μαριάννα Μιχαλέττου, Αργυρώ Παναγιωτοπούλου, Ανδρέας Παπαδόπουλος, Ειρήνη Νακοπούλου, Δήμητρα Σούρα, Σμαράγδα Φωστιέρη, Νόνα Χαρουτιουνιάν, Γιώργος Χατζηχαραλάμπους.

Η καθηγήτρια - φιλόλογος  του σχολείου μας Τρισεύγενη Πασχάλη συμμετείχε στα δρώμενα, απαγγέλοντας το ποιήμα του  Νικηφόρου Βρεττάκου,  "Ένας στρατιώτης μουρμουρίζει στο Αλβανικό μέτωπο".

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η καθηγήτρια Βασιλική Μηλιώνη.