Ένα πολιτιστικό πρόγραμμα "Δρόμοι της Επιστήμης: Με απαρχή το Γαλιλαίο ...", που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας από τις καθηγήτριες Βασιλική Μηλιώνη και Πολυξένη Σίμου,

μια διασχολική συνεργασία με το 1ο ΓΕΛ Βριλησσίων,

και στο τέλος ...  μια συμμετοχή στο Athens Science Festival 2016 που έγινε από 4-10 Απριλίου στην Τεχνόπολη, Γκάζι.

Την Πέμπτη 7-4-2016 από τις 9 πμ - 2 μμ,  στο Darwin Lab της Τεχνόπολης στήθηκε ένα βιωματικό εργαστήρι για παιδιά με τίτλο "Ιστορικά πειράματα με γεύση ... μυστηρίου"

Οι μαθητές των σχολείων που μας επισκέφτηκαν  μέσα από διαδραστικό παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού, κείμενα, γρίφους και μυστήριο, ανακάλυψαν ιστορικά πειράματα που άλλαξαν την ιστορία του κόσμου ενώ με τη συμμετοχή τους κατασκευάστηκε ένα μικρό επιστημονικό μουσείο. Το κοινό καθοδηγήθηκε στο στήσιμο και την ανακάλυψη των πειραμάτων, γνώρισαν στιγμές από το έργο του Γαλιλαίου, του Ισαάκ Νεύτωνα, του Robert Boyle και ταξίδεψαν στην εξέλιξη της επιστημονικής σκέψης το 19ο αιώνα.

Το ισόχρονο των αιωρήσεων, η πτώση των σωμάτων, η σανίδα του Γαλιλαίου και τα κυλιόμενα σφαιρίδια, το πρίσμα, τα χρώματα του ουράνιου τόξου, ο αέρας, η αντλία κενού, το φασματοσκόπιο, το πηνίο Ruhmkorff, οι σωλήνες αερίων ήταν οι πρωταγωνιστές μας ...

Πρωταγωνιστές και οι μαθητές μας: Τάσος Δερβίσογλου, Παναγιώτης Ευαγγελόπουλος, Εράλια Κατσακιώρη, Διονυσία Κοκκόλη, Αντιγόνη Μαμαλούκου, Νίκος Μαμαλούκος, Πωλίνα Μανωλοπούλου, Φραγκίσκος Μαυράκης, Ιωάννα Μετάι, Μαριάννα Μιχαλέττου, Γιώργος Ξενικάκης, Αθηνά Ξύδη, Κλειώ Παραδείση, Γιάννης Πιτταροκοίλης και Δήμητρα Σούρα.

Εκπληκτικοί πειραματιστές και βοηθοί!!!science festival1

science festival2