Μια συνάντηση της Επιστήμης με το Π. Φάληρο ...

Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2018 το σχολείο μας  οργάνωσε μια εκδήλωση στον Πολυχώρο του Δημαρχείου Π. Φαλήρου. Την εκδήλωση στήριξε και μας βοήθησε στην υλοποίησή της ο Αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Ιωάννης Φωστηρόπουλος.  Όλοι οι μαθητές ,οι καθηγητές και ο Διευθυντής του σχολείου βρέθηκαν εκεί.  Αφορμή για αυτή την εκδήλωση υπήρξε ένα προγραμματισμένο ταξίδι του σχολείου στις εγκαταστάσεις του CERN στη Γενεύη σε δέκα περίπου μέρες.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προβλήθηκε το βραβευμένο ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ, παραγωγής 2017 με τίτλο:

"CERN: Τα μυστικά του Σύμπαντος"

Το ντοκιμαντέρ δημιούργησε η δημοσιογράφος της ΕΡΤ Αντριάνα Παρασκευοπούλου και για αυτή τη συνεισφορά της στην  επιστήμη πήρε τιμητική διάκριση από τον Δήμαρχο Π. Φαλήρου κ. Διονύσιο Χατζηδάκη.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και σημαντικοί άνθρωποι της επιστήμης που μίλησαν στους μαθητές μας για τα επιτεύγματα της Φυσικής , για τα πειράματα που πραγματοποιούνται στο CERN ( Ευρωπαικό Εργαστήριο Σωματιδιακής Φυσικής) και απάντησαν σε ερωτήματα που τους έθεσαν. Ήταν εκεί ο διακεκριμένος αστροφυσικός Διονύσιος Σιμόπουλος, Επίτιμος Διευθυντής Ευγενιδείου Πλανητάριου και ο επί πολλά χρόνια Αντιπρόεδρος της ΕΕΦ (Ένωσης Ελλήνων Φυσικών) Παναγιώτης Φιλντίσης. Επί πλέον σε ζωντανή σύνδεση με το CERN, μέσω Skype, είχαμε τη χαρά να συνομιλήσουμε και με τον Ευάγγελο Γαζή, Καθηγητή Σωματιδιακής Φυσικής στο ΕΜΠ και συντονιστή των Ελληνικών επιστημονικών ομάδων στο CERN.

Την εκδήλωση επιμελήθηκε η Φυσικός Βασιλική Μηλιώνη.