Το σχολείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό  έργο "STEMforYouth" - Νέοι τρόποι προσέλκυσης νέων στην Επιστήμη και την Τεχνολογία.

Τι είναι το STEMforYouth;

Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό έργο που υλοποιείται με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ 2020 της Ε. Ε. για την Έρευνα και την Καινοτομία (υποπρόγραμμα Επιστήμη στην Κοινωνία μαζί με την Κοινωνία). Δέκα εταίροι από έξι χώρες συμμετέχουν στο έργο με συντονιστή το Πολυτεχνείο της Βαρσοβίας.

Βασικοί Εταίροι είναι:

• Το Ίδρυμα Ευγενίδου και η μη κερδοσκοπική εταιρεία Research Paths από την Ελλάδα
  • Το Πολυτεχνείο της Βαρσοβίας από την Πολωνία
  • Το Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο της Καταλωνίας και το Πανεπιστήμιο της Κανταβρίας από την Ισπανία
  • Το Ίδρυμα Umberto Veronesi από την Ιταλία
  • Το Ινστιτούτο Jozef Stefan και το Ινστιτούτο IRSA  από τη Σλοβενία
  • To Τεχνικό Πανεπιστήμιο της Οστράβα από την Τσεχία

Το έργο ξεκίνησε τον Μάιο 2016 και αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Οκτώβριο 2018. Το STEMforYouth έχει ως στόχο να παράγει μια διεπιστημονική σειρά μαθημάτων παρουσιάζοντας βασικές προκλήσεις από τις Θετικές Επιστήμες για να υποστηρίξει τους νέους μαθητές και μαθήτριες ηλικίας 13-18 ετών.

Το περιεχόμενο του έργου  θα οργανωθεί σε 6 επιστημονικούς κλάδους: Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Αστρονομία, Εφαρμοσμένη Μηχανική και Ιατρική και μία διεπιστημονική ενότητα "Επιστήμη του Πολίτη (Citizen Science) στα σχολεία".

Για κάθε επιστημονικό κλάδο, θα αναπτυχθούν 7-9 προκλήσεις μέσω των πρακτικών εφαρμογών τους και της επιρροής τους στην καθημερινή ζωή. Οι δραστηριότητες του έργου θα αναδείξουν τις δεξιότητες και ικανότητες που μπορούν να αναπτυχθούν μέσω της εκπαίδευσης των Θετικών Επιστημών (STEM), και τον τρόπο με τον οποίο αυτές ανταποκρίνονται στις μελλοντικές ανάγκες της ευρωπαϊκής αγοράς εργασίας. Ως αποτέλεσμα, το έργο θα παράγει μια ολιστική άποψη για τις παραπάνω επιστήμες και για τα χαρακτηριστικά των θέσεων εργασίας που συνδέονται με αυτές τις επιστήμες, ώστε να βοηθήσει τους νέους να λάβουν συνειδητές αποφάσεις για την μελλοντική σταδιοδρομία τους.

Το Ίδρυμα Ευγενίδου είναι υπεύθυνο για την ανάπτυξη 7 προκλήσεων στους ακόλουθους τομείς της Εφαρμοσμένης Μηχανικής: Επιστήμη Πολιτικού Μηχανικού, Μηχανολογία, Ηλεκτρολογία, Αεροδιαστημική, Ναυπηγική, Μηχανική Περιβάλλοντος και Ρομποτική. Ο στόχος του μαθήματος είναι να εισαγάγει τους μαθητές/τριες στην διαδικασία σχεδιασμού για την επίλυση προβλημάτων της καθημερινής μας ζωής. Οι νέοι μαθητές/τριες θα πρέπει να αποκτήσουν δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων και να αυξήσουν τις γνώσεις τους, όσο το δυνατόν νωρίτερα στη ζωή τους προκειμένου να ετοιμαστούν αποτελεσματικά για ένα συναρπαστικό, αλλά εξίσου προκλητικό μέλλον.

Ως εκ τούτου, οι μαθητές θα μάθουν την διαδικασία σχεδιασμού μέσα από μια σειρά βημάτων και πώς αυτή εφαρμόζεται ενώ εξασκούνται σε διάφορες προ-σχεδιασμένες προκλήσεις. Κάθε πρόκληση θα αναδείξει πώς λειτουργεί το κάθε βήμα της διαδικασίας: την πρώτη ανάλυση και την κατανόηση του συνολικού προβλήματος, τη διαίρεσή του σε υπο-προβλήματα, την εύρεση των κατάλληλων υπο-λύσεων και τον συνδυασμό αυτών σε μια τελική λύση. Με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές ενθαρρύνονται να σκέφτονται δημιουργικά, να κάνουν πρακτική εφαρμογή των γνώσεων που έχουν αποκτήσει για να λύνουν προβλήματα προκειμένου να κατασκευάσουν κάτι νέο, όπως υδραυλικοί βραχίονες, ανεμογεννήτριες ή ένα ηλεκτρικό σκουπάκι.

Επίσης, το Ίδρυμα Ευγενίδου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης (εταίρος) θα υλοποιήσουν ένα συλλογικό επιστημονικό πείραμα με την συμμετοχή μαθητών/τριών στο πλαίσιο της διεπιστημονικής ενότητας «Επιστήμη του Πολίτη στα σχολεία». Βασικά θέματα έρευνας θα είναι η ανθρώπινη κινητικότητα, οι μηχανισμοί λήψης αποφάσεων, και κοινές ανθρώπινες συμπεριφορές.